Prečo letecká fotografia?
História vývoja
Súčasná technika
Bezpečnosť
Fotogaléria
Ostatná fotografia
Prečo letecká fotografia?
Pri fotografovaní krajiny a architektúry je často najväčšim problémom nájdenie optimálneho miesta pre záber. Málokedy stojí objekt osamotene, nič ho v popredí nezakrýva a nič dôležité za sebou neschováva. Väčšinou je to práve naopak - okolo stojace stromy a budovy prekážajú vo výhľade na objekt a objekt samotný zakrýva okolitú krajinu. Túto situáciu dokonale vystihuje fotografia vľavo (Hotel CROCUS, Štrbské Pleso), kde hotel stojaci priamo pod štítmi Tatier je prakticky nemožné odfotografovať spolu s Tatrami. Nie je možné fotografovať z dostatočnej vzdialenosti - hotel zakryjú okolostojace stromy a takisto nie je v okolí žiadne vyvýšené miesto, z ktorého by bolo vidieť štíty za budovou. Napriek tomu optimálne miesto existuje, ale je asi 20 m nad vedľajšou budovou (zobrazí sa po umiestnení kurzora na foto).
Aj pri stavbách, kde je možné ľahko zo zeme zachytiť všetko podstatné, nie je fotografovanie
z výšky úplne bezpredmetné. Pri fotení z úrovne asi 1,7 m nad zemou sa aj na malý domček pozeráme nahor, čo z neho spraví "veľký dom
v malom lese". Naproti tomu fotografia z úrovne strechy domu má lepšiu perspektívu a stavba vyzerá zaujimavejšie - Villa Breza, Tatranské kúpele Lučivná (opäť použite kurzor).
Pozn.: Zmena prostredia nie je spôsobená výškou, ale viac ako mesačným časovým rozdielom medzi zábermi.
Príklad fotografie mesta - mesto Svit, západná priemyselná časť, fotená od diaľnice na severe mesta. Prvý záber je z úrovne terénu (teda asi
1,7 m nad zemou), druhý z toho istého miesta,
ale z výšky okolo 80 m (opäť finta s kurzorom).
Z uvedených príkladov je zrejmé, že fotografovanie z výšky umožňuje lepšie zachytiť atmosféru krajiny. Mohli by sme síce namietať, že človek pohybujúci sa na danom mieste nikdy nemôže vidieť to, čo fotografie z vtáčej perspektívy, ale napriek tomu dané zábery lepšie vystihujú skutočnosť.

Turista prechádzajúci sa na Štrbskom Plese vidí aj Tatry, aj les, aj hotely - pravda, nie celkom všetko naraz, návštevník slnečnej elektrárne by videl jej veľkosť a ak sa poobzerá okolo, tak ju postupne uvidí celú, hosť vo Ville Breza vie, že je to "malý domček vo veľkom lese" a predstavu obyvateľov o meste Svit tiež viac vystihuje fotografia zo vzduchu.

Cieľom takejto leteckej fotografie je teda čo najvernejšie, najkomplexnejšie a aj najkrajšie zachytiť krajinu, aby divák z každého jedného záberu získal najlepšiu možnú predstavu o celku.

       
Aktualizované: 24. 5. 2014
Predošlá verzia stránky >>> Na začiatok stránky >>> Mapa stránky >>>  
©2014 birdseye.sk