Technika
Videogaléria
Letecké video - technika

Natáčanie videa z letiaceho modelu je oproti fotografovaniu oveľa viac závislé na kvalite kompenzácie náklonu multikoptera. Zmena uhla naklonenia kamery o 1 stupeň predstavuje vo vzdialenosti 100 m posunutie obrazu o 1,75 m. Náklon multikoptera počas letu sa mení o desiatky stupňov, čo má za následok príliš veľké "poskakovanie" výsledného obrazu.

Preto je potrebný záves, ktorý reaguje
dostatočne rýchlo a presne na meniacu sa polohu multikoptera, čo je v praxi možné najlepšie dosiahnuť pomocou priameho náhonu BLDC motormi a umiestnením snímača polohy priamo ku kamere.

Samozrejme, takýto záves musí mať aj dostatočnú pevnosť, aby sám nespôsoboval dodatočné vibrácie.

Nami konštruovaný záves (na obrázku) bude na pohon v osi X a Y používať motory Turnigy Gimbal Motor 5208, ktoré sú dostatočné výkonné na stabilizáciu kamery s hmotnosťou do 1,9 kg. Tieto budú ovládané elektronikou Quanum AlexMos na dvojosovú stabilizáciu polohy. V takejto zostave by teoreticky mal záves byť schopný kompenzovať zmenu uhla naklonenia do 2 000 st./s.

Natočenie v osi Z bude ovládané servom s ťahom 35 kg/cm a rýchlosťou natočenia 0,12 s / 60 st., bez stabilizácie, nakoľko sa v praxi ukázalo, že multikopter je v tejto osi dostatočne stabilný.

Samozrejme, pohon s takýmito silovými a výkonovými parametrami nie je najľahší - len motory a servo vážia viac ako 0,5 kg a dostatočne pevná mechanika závesu má tiež okolo 0,5 kg, aj keď je z 90 % konštruovaná z CFK. Celková hmotnosť závesu s kamerou, video vysielačom a ostatnou elektronikou sa bude pohybovať tesne nad 2 kg, z čoho je zrejmé, že náš terajší oktokopter to už asi nezvládne...

Takže to ešte chvíľku potrvá :-(

   

Aktualizované: 10. 8. 2014
Predošlá verzia stránky >>> Na začiatok stránky >>> Mapa stránky >>>  
©2014 birdseye.sk